
![[@title]](https://res.cloudinary.com/redhatholdings/image/fetch/w_900,h_519,c_fill,q_auto,f_auto/https://www.synskonline.se/uploads/agent_blog_dev/nu-viskar-skogen.jpg)
En tidig morgons skogspromenad, så här på höstkanten, känns som att gå genom en trollskog. Träden viskar, nästan sjunger, när löven börjar falla. Som om alla skogsväsen vore i full gång att förbereda sig på kallare tider eller iallafall på någon form av förändring. Särskilt runt lillsjön där jag brukar simma, där känns det extra tydligt att något är på gång. Ändå är det inte riktigt dags än – har varit ett konstigt år i år. Får hoppas att den kommande nymånen ger nya, fina impulser.
Igår hade vi måndag, månens dag, med ärkeänglar som Gabriel och Haniel vid vår sida. Haniel är ju även en mångúdinna som stärker vår intuition och hjälper oss följa våra hjärtans röst, så det blev mycket meditation för att sätta fart på önskningars uppfyllelse, särskilt med Gabriel hjälper oss till vår personliga lycka. Men idag tisdag och ärkeängel Samuels dag, tände jag den renande eldens röda ljus för att göra vägen fri för det viktigaste. Både ängeln och färgen står för hjälp att uppnå det nästan omöjliga. Att verkligen lyckas.
När jag satt där i gryningen lyste till och med himlen röd, så hoppet står till en riktigt bra dag. Ängel Samael tillhör ju även de änglar som kallas Serafer och håller skyddande sina 6 vingar över oss. Dessutom har vi också den krigiske asaguden Tyr, på fornnordiska Ti, att vända oss till. Han har givit tisdagen sitt namn och förmedlar förhoppningsvis även den mäktiga styrkan.
Med ljus och kärlek!
"Jag skriver för att ge dina frågor en plats att landa."
Jag skriver om hur man kan tolka signaler i livet, se samband i det som först verkar osammanhängande och hitta riktning när allt känns otydligt. Mina texter bygger på erfarenhet, intuition och en vilja att göra det inre lite lättare att förstå, steg för steg.



